A nyiroködéma

Nyiroködéma

Az elmúlt években derült fény arra a tényre, hogy a nyirokkeringés betegségei – mint például a nyiroködéma –  a lakosság 5-8%-át érintő népbetegségnek számítanak. Manapság egyre több nemzetközi kutatás foglalkozik az orvoslásnak ezzel a – közelmúltig kissé elhanyagoltterületével. A nyirokrendszer megbetegedése folytán létrejövő idült ödématartósan kellemetlenséget okozhat a betegnek, és komoly szövődmények kialakulásával fenyeget. Időben felismerve és szakszerűen kezelve az ödémát, jelentősen javítható a beteg egészségi állapota, és ezzel életminősége is.

Kialakulása, okai

A nyirokrendszer egy olyan hálózatot alkot, amely nyirokerekből és nyirokcsomókból áll, és amelynek a szövetekből a nagyobb sejteket és molekulákat tartalmazó folyadék összegyűjtése a feladata. Egészséges esetben az ember szervezetében keringő testnedvek 1-2%-a található a nyirokerekben, ez a folyadék a nyirokcsomókon átszűrődve mintegy megtisztul, majd végül a szívhez közelítve a vénás rendszerbe ömlik. A vénás keringés elégtelensége esetén akár 30%-ra is megemelkedhet a nyirokutakon továbbított folyadék mennyisége, amennyiben viszont a nyirokkeringés akadályozott, pangás alakul ki, aminek következtében fehérjék, sejtek és folyadék lépnek ki a szövetek közötti térbe. Ezt az érhálózaton kívüli kóros folyadékfelhalmozódást nevezik vizenyőnek, vagy orvosi szóval ödémának.

Nyiroködéma akkor keletkezik, ha az ép nyirokrendszer túlterhelődik, illetve amennyiben a nyirokerek károsodnak és nem képesek szállítani az amúgy normális mennyiségű folyadékot. Túlterhelést a vénás keringés túlterheltsége (pl. mélyvénás trombózis utáni állapot), továbbá egyes gyulladásos megbetegedések (pl. a bőr orbáncos, gombás, gennyes fertőzései) hozhatnak létre. A nyirokerek károsodása öröklött fejlődési rendellenesség, vagy szerzett károsodás következménye lehet. Az öröklött nyiroködémának csecsemőkorban, illetve serdülőkorban jelentkező változata ismert, mindkét esetben az alsó végtagi nyirokerek fejlődése tér el az egészségestől. A szerzett formákat sérülés, (pl. tumor miatti nyirokcsomó-eltávolítás vagy sugárkezelés során, esetleg műtéti szövődményként), vagy külső összenyomás okozhatja (pl. akár a nyirokrendszert, akár más szerveket érintő daganat miatt).

Tünetei, felismerése

A nyirokerekből kilépő folyadék jellemzően a szervezet olyan részein halmozódik fel, ahol laza szövetek találhatók. Tipikusan ilyen a kéz- illetve lábhát területe. A vizenyő ezeken a helyeken a bőr alatti puha, fájdalmatlan duzzanatként tapintható. Jellegzetessége, hogy az ujjbenyomatot megtartja. Általában az ujjak is duzzadtak, tövükben – a csecsemők kezére emlékeztető – mély redő található. Minél nagyobb mennyiségű a kóros folyadékgyülem, és minél régebb óta áll fenn, annál szembetűnőbb az egész végtag megvastagodása.

Dr. Daróczi Judit – Nyiroködéma

A vizenyő következtében az ödémás területen gyakran alakul ki a nyirokrendszer és a környező, bőr alatti kötőszövetek másodlagos gyulladása. Ilyenkor a bőr meleg, vörös, a gyulladt nyirokér fájdalmas kötegként tapintható, a betegnek hőemelkedése vagy láza van. Az ismétlődő gyulladások hosszú távon az ödémás terület megkeményedéséhez valamint a fölötte lévő bőr fokozatos megvastagodásához vezetnek. További szövődmények lehetnek az ödémás területen az ismétlődő orbáncos és más fertőző bőrbetegségek, továbbá ekcéma, sőt rosszindulatú daganatok kialakulása is előfordul.

A nyiroködéma felismerése nem okoz gondot az orvosnak, egyszerű megtekintéssel, tapintással megállapítható a kórisme. Eszközös vizsgálatra (nyirokérfestés, vagy izotópos nyirokkeringés vizsgálat) csak nagyon ritkán – a pontos kiváltó ok tisztázása érdekében – kerül sor.

„A könyvről, amelyet most ajánlok Önöknek, azt szokták mondani, hogy hiánypótló, hiszen magyar nyelven klinikai tanulmányokat összefoglaló kézikönyv a peripheriás nyirokoedemáról még nem jelent meg. A nyirokkeringés élettani és pathophysiologiai jelentőségével és a nyirokoedemaval mint tünettel sem az elméleti kutatások, sem a klinikai gyakorlat nem a jelentőségének megfelelően foglalkozik….”

„Ez a könyv jó. Jól áttekinthető módon tájékoztat a nyirokerek betegségeiről, a nyirokoedema klinikai formáiról, a kezelés és a gondozás elveiről. Kiemelkedően értékes a nemzetközi összehasonlításban is egyedülálló, sokoldalú és kifogástalan minőségű dokumentációs képanyag. A szakemberek és érdeklődők valamennyien haszonnal forgathatják az összefoglaló munkát. Remélni lehet, hogy az orvos-, és gyógytornász képzés és -továbbképzés alapul fogja használni ezt a könyvet.”

Dr. Jellinek Harry
Egyetemi tanár, Budapest

One thought on “A nyiroködéma

  1. Visszajelzés: Az orvosi kezelés fontossága - Labdoktor.huLabdoktor.hu

Hozzászólások lehetősége itt nem engedélyezett.